Aktuality

Osobní bankrot už vyhlásilo 114 tisíc lidí. Nejhůř je v Ústeckém kraji

Osobní bankrot už vyhlásilo 114 tisíc lidí

V Česku je momentálně kvůli nesplatitelným dluhům v oddlužení 114 tisíc lidí. Nejhorší situace je přitom v Ústeckém kraji, kde podíl obyvatel v osobním bankrotu dosahuje 2,26 procenta. Nejlépe je na tom s podílem 0,66 procenta Praha.

Vyplývá to z údajů, které včera ve spolupráci s Hospodářskou komorou zveřejnila společnost InsolCentrum. „Například u mladých lidí je průměrná výše půjčky 266 tisíc, splaceno mají přes osmdesát procent dluhu,“ říká jednatelka InsolCentra Jarmila Veselá.

U lidí ve středním věku  i u seniorů je podle zveřejněných dat dlužná částka podstatně větší. Například u důchodců je to téměř 600 tisíc. „Často jejich závazky vznikly v době, kdy ještě byli v produktivním věku a věřili si, že to splatí,“ říká k údajům o osobních bankrotech Jarmila Veselá.

 

Zpochybnila přitom data Exekutorské komory (EK) týkající se počtu lidí postižených exekucí. Těch bylo loni podle EK v Česku přes 821 tisíc.

Podle Veselé jich může být daleko méně. „Pocházím  z malé obce, kde má podle Mapy exekucí být 49 lidí v exekuci. Spolu se starostou se ale domníváme, že to není možné,“ říká. Nechala proto starosty několika obcí, například Vrbna nad Lesy z Lounska či Hradiště na Benešovsku, prověřit počty tamních obyvatel uvedených v Centrální evidenci exekucí.

A zjistila, že jich je několikrát méně, než uvádí Mapa. Data vedená Exekutorskou komorou tak jsou podle ní nadhodnocená.

Osobní bankrot už vyhlásilo 114 tisíc lidí. Nejhůř je v Ústeckém kraji

Podle prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého je to dobrá zpráva.  „V konkurzu se nachází jen 0,2 procenta živnostníků  a 0,7 procenta obchodních společností. To je dobré vědět, když čteme ty poplašné zprávy,“ míní Dlouhý.

Rychlý kontakt

MÁTE NĚJAKOU OTÁZKU? NAPIŠTE NÁM.

INSOLVENČNÍ PRÁVO © 2021.

Created by R&R